Rozdíl mezi lepidlem AKRYLÁTOVÝM, HOTMELT a SOLVENT u lepících pásek

 

Často se mě ptáte, jaký je rozdíl mezi lepidly u lepících pásek, nebo proč vaše lepící páska nelepí, když se používá v nevytápěném skladu.

 

Už při nákupu lepící pásky musíte zvážit, v jakém prostředí se bude používat. Při zvolení nesprávného lepidla se může stát, že páska vůbec nepřilne k podkladu, popřípadě se během skladování odlepí. Kvůli tomu se pak zvýší spotřeba lepící pásky, což se projeví na ceně balného a v další řadě bude vznikat více odpadu, který vzniknout nemusí.

 

Rozlišujeme 3 základní typy lepidel. Nejvíce rozšířené je lepidlo AKRYLÁTOVÉ, dále se používá lepidlo typu HOTMELT a SOLVENT. Pojďme se na jednotlivé typy podívat detailněji.

 

AKRYLÁTOVÉ LEPIDLO

Nejčastěji používané lepidlo, které je nejvíce ekologické ze všech druhů lepidel na lepících páskách. Jedná se o akrylátovou disperzi na vodné bázi. Akrylátové lepidlo zůstává na lepící pásce a nemá snahu se oddělit od podkladové pásky. Oproti lepidlu HOTMELT a SOLVENT dojde k nejlepšímu přilnutí pásky k povrchu až po několika hodinách, ale životnost takového spojení je dlouhodobá.

Lepidlo také nevysychá a je stabilní při dlouhodobém vystavení UV záření. Limitní teplota pro aplikaci je 18 °C . Pod tuto teplotu už nemá páska dostatečnou přilnavost k povrchu. Avšak aplikovaná páska spolehlivě lepí při teplotách od 0 °C až do 60 °C. Lepicí páska je při odvíjení hlučná.

Další negativní vlastnost akrylátového lepidla je, že má menší lepivost na plastech typu HDPE, LDPE a PP. Na takové lepení se vyplatí použít lepidlo HOTMELT či SOLVENT.

Nabídka lepících pásek s lepidlem AKRYLÁTOVÝM ZDE.

 

HOTMELT LEPIDLO

Lepidlo je vyrobené ze syntetického kaučuku smíchaného s dalšími přísadami. Jak už název napovídá, lepidlo se zpracovává a nanáší na pásku v roztaveném stavu, a proto neobsahuje rozpouštědla.

Aplikovaná páska téměř okamžitě přilne k povrchu a takto vytvořený spoj je nerozebíratelný bez viditelného poškození krabice. Pásku s lepidlem HOTMELT můžeme používat i při nízkých teplotách, ale doporučuje se ji používat v rozmezí 10 °C až 20 °C. Aplikovaná páska ale spolehlivě lepí i v teplotách od 0 °C do 40 °C. Tyto pásky mají nižší odolnost proti UV záření. Hlučnost při odvíjení pásky je střední.

Nabídka lepících pásek s lepidlem HOTMELT ZDE.

 

SOLVENT LEPIDLO

Lepidlo je také vytvořeno ze syntetického kaučuku, ale oproti lepidlu HOTMELT jsou použité jiné přísady měnící vlastnosti a navíc také rozpouštědla, a proto je toto lepidlo nejméně ekologické. Tento typ lepidla byl první, který byl u lepících pásek používán.  Lepidlo má delší životnost, ale jeho odolnost při vystavení UV záření je nižší.

Počáteční lepivost je u této pásky nejlepší ze všech druhů lepidel. Lepidlo má doporučenou teplotu použití mezi 10 °C až 20 °C. Aplikovaná páska lepí ve velmi nízkých teplotách -30 °C až do vysokých teplot okolo 70 °C. Páska zůstává pevně přilnutá k podkladu a není možné ji beze stopy odlepit. Výhodou této pásky oproti jiným typům je to, že je při odvíjení tichá.

Nabídka lepících pásek s lepidlem SOLVENT ZDE. 

 

ODVÍJEČ LEPÍCÍ PÁSKY

Velmi užitečnou pomůckou při balení je ruční odvíječ lepící pásky. Páska je v něm umístěna tak, že po přiložení odvíječe k povrchu se páska ihned přilepí a tahem se aplikuje. Na odvíječi je umístěn také břit pro snadné odtržení. Sílu tahu lepící pásky lze měnit otočným regulátorem. Vložení pásky je rychlé a snadné.

Nabídka odvíječů a balících potřeb ZDE.

 

Věřím, že Vás tento článek obohatil a při výběru pásky nešlápnete vedle. Pokud stále máte nějaké nejasnosti nebo otázky, napište nám.